“Wędrujące obrazy”, M. Mirga-Tas

A jeżeli nie wiecie jeszcze, gdzie pójść w najbliższy weekend to idźcie do Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie na wystawę „Wędrujące obrazy”. Małgorzata Mirga-Tas to artystka romska, która reprezentowała Polskę na Biennale w Wenecji w 2022 roku.

Jej prace to monumentalne, wielkoskalowe (choć nie tylko), pełne koloru obrazy malowane…nićmi. Nazwanie ich patchworkami spłyciłoby temat, ale jest to ten nurt opowieści za pomocą materiału. Podobnie do chilliijskich „arpilleras”, o których kiedyś pisaliśmy, także i tu mamy historie zaangażowane – tym razem, w kobiecość, w historie członkiń romskiej społeczności, ich codzienność i emocje.

W pierwszej sali wystawy znajdziecie też prace innych twórców, prace, które pokazują wizerunek społeczności romskiej w (pop)kulturze. To bardzo istotny komentarz, kontrastujący z intymnymi, mocnymi wizerunkami, z którymi widz wchodzi w relację w dalszej części wystawy. Z kolei część w Sali granatowej (chyba 3) prezentuje prace site specific – zwróćcie uwagę na boki prac i kolumny!

Idźcie koniecznie, ja się zachwyciłam – kolorami, herstorią, obłędnym rzemiosłem – historie malowane nićmi naprawdę są piękne i ważne 🙂

Tutaj przeczytacie wywiad z Artystką